Семінар ТМФ вчителів суспільних дисциплін Богданської ТГ
11 січня 2024 року на базі ЗЗСО І-ІІІ ступенів с.Луги відбувся семінар ТМФ вчителів суспільних дисциплін Богданської ТГ з теми «Розвиток критичного мислення учнів на уроках історії». У заході взяли участь Цубера І.І., заступник начальника відділу освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Богданської сільської ради, Кокіш О.В, керівник ТМФ вчителів суспільних дисциплін, учителі історії закладів загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Богданської ТГ.
Одним із завдань методичної роботи на сучасному етапі є активізація творчих здібностей учителя. Творчий характер закладений у самій суті професії педагога. До творчості вчителя спонукає й сьогоднішній учень – розвинена й нестандартна особистість. У свій час відомий педагог В. Сухомлинський стверджував: «Школа — це передусім учитель. Особистість учителя — наріжний камінь виховання».
У сучасному освітньому просторі дедалі більше уваги приділяється впровадженню інноваційних педагогічних технологій. Одне з чільних місць поміж них посідає технологія розвитку критичного мислення. Адже сьогодні суспільству необхідно мати випускника, який здатен до самоосвіти й саморозвитку, уміє використовувати набуті знання для творчого розв’язання проблем, опрацьовувати різноманітну інформацію, прагне змінити на краще своє життя та життя інших.
Про потребу розвивати критичне мислення говорили в різний час відомі педагоги та психологи. Американський мислитель Д.Дьюї стверджував, що фундаментальна мета сучасної освіти полягає не в тому, щоб просто давати учням інформацію, а в тому, щоб розвивати критичний спосіб мислення.
Нині проблема розвитку самостійного, логічного, критичного мислення особливо актуальна.
Під час педагогічного майстер-класу вчитель історії Друляк Микола Миколайович теоретично презентував власний досвід з проблеми розвитку критичного мислення учнів на уроках історії, поділився нестандартними методичними формами і прийомами, які допомагають оптимізувати змістовий і мотиваційний компоненти навчальної діяльності. Вчитель відзначив, що дуже важливим є обґрунтовувати кожен вид роботи, тоді школярі працюватимуть із більшим інтересом, якщо усвідомлюватимуть його практичне значення. Вибираючи той чи інший вид роботи, потрібно зважити, наскільки він сприятиме розвиткові самостійності учня, допоможе йому виявити себе, розвиватиме творчі здібності.
У практичній частині Микола Миколайович провів тренувальні вправи з практичного застосування інтерактивних форм і прийомів роботи на уроках історії: «Розпізнавання інформації», «Рюкзак археолога», «Логічне рішення», «Репродукція», гра «Дешифрувальник», рефлексивна вправа «Три кроки».
При обговоренні учасники семінару відзначили, що критичне мислення є дієвим способом виховання демократичного менталітету майбутніх громадян, які повинні про все мати власну думку і не дозволяти маніпулювати своєю свідомістю. Для розвитку критичного мислення на уроках історії можна використовувати різноманітні інноваційні технології, які допомагають розвивати у дітей сприйняття явищ, предметів чи подій з різних точок зору, дозволяють успішно керувати навчальною діяльністю учнів, уміло враховувати різнорівневі можливості школярів, формувати риси творчої особистості.
Захід пройшов у атмосфері творчої співпраці, взаєморозуміння та партнерства.